Alternatif Akımın Temel Tanımları

Endüstrinin ve günlük yaşantımızın temeli elektrik enerjisidir. Büyük güçlerdeki elektrik enerjisini uzak mesafelere ekonomik taşıyabilmek, alternatif akım sistemi ile mümkündür. Bu yazımızda alternatif akımın temel tanımlarını inceleyeceğiz.

Reaktif Güç Kompanzasyonunda 5 Sorun ve Çözümü

Elektriksel güç tüketiminde en önemli sorunlardan biri reaktif gücün kompanze edilmesidir.

Elektrik Panoları ve Üretimi

Bu yazımızda elektrik panolarının yapımı hakkında genel bir inceleme yaparak, bizzat üretim yerinde çekilmiş görsellerle üretim aşamasını inceleyeceğiz.

Reaktif Güç Nedir ve Neden Önemlidir?

Reaktif güç kontrolü, büyük ölçekli bir iletim sisteminde var olan gerilim dengesinin korunması adına önemli bir rol oynamaktadır. Reaktif güç alternatif akım sistemlerinin bir yan ürünü olmakla birlikte, iletim hatları, motorlar, transformatör vb. gibi çeşitli elektrik sistemlerinin kabul edilebilir bir şekilde çalışması için gereklidir.

Panonuz Tip Testli mi? Tip Testli Görünümlü mü?

Tip testleri güvenilirlik ve emniyet garantileyen testlerdir. Bu testler özel laboratuvarlar tarafından fabrikada yapılmış bağlantılarla, dağıtım ve bağlantı sistemleri uygulanmış prototiplerle gerçekleştirilir. Bu içeriğimizde elektrik panolarına uygulanan tip testleri kriterlerini ve dikkat edilmesi gerekenleri inceleyeceğiz.

5 Soruda Şalt Sahası

Şalt sahası elektrik üretim, iletim ve dağıtımının yapıldığı tesislerdir. Şalt sahasının elemanları, güvenlik kıstasları nelerdir? Elektromanyetik kirlilik nedir ve insan üzerinde etkisi nedir?

Tesislerde Harmonikler Nedeniyle Oluşan Arızalar

Harmonikler, adından her geçen gün daha çok bahsettiren, son yılların popüler güç kalitesi bozukluğudur ve birçok farklı tesiste farklı bozucu etkileri mevcuttur. Peki harmoniklerin elektriksel ekipmanlar üzerinde yarattığı bozucu etkiler nelerdir? Detaylar yazımızın devamında.

Rüzgar Enerjisi Santrallerinde Reaktif Güç Kompanzasyonu

Rüzgar enerjisi, günümüzün en gözde enerji kaynakları arasında bulunuyor. Tüm enerji sistemlerinde olduğu gibi rüzgar enerji santrallerinde de kompanzasyon yapmak gerekiyor. Bu yazımızda rüzgar enerjisi santrallerinde kompanzasyonu inceledik.

Trafo Merkezi Nasıl İşletilir? | Enerji Verimliliği Uygulaması

Enerjinin iletiminden dağıtımına geçildiği yer olan trafo merkezleri kendi içinde bir işletme mekanizmasına sahiptir. Örneğin bir elektrik kesintisi olduğunda beslenmesi gereken yük başka merkezden beslenmeye başlanır. Ring sistemi nedir? Kuplaj hücresi nedir? Elektrik panolarında alınan önlemler nelerdir? Trafo merkezlerindeki enerji verimliliği problemleri nelerdir? Cevaplar yazımızda.

Akım Transformatörleri Nasıl Çalışır?

Ölçü transformatörleri elektrik devrelerinde ölçme ve koruma olmak üzere iki ana amaçla kullanılmaktadır. Ölçü Transformatörleri akım ve gerilim olmak üzere iki çeşitte üretilip, bu transformatörlerde kendi aralarında çeşitli tip ve ebatlarda üretilmektedir. Özellikle akım transformatörleri kullanım ve seçim aşamalarında üzerinde durulması gereken bir ölçü transformatörü çeşididir. Bu makalemizde akım transformatörleri nasıl çalışır? Akım transformatörlerinin çeşitleri nelerdir? Sorularının cevabını vermeye çalışacağız.